Vieta
Aurių miestelis, Vilniaus rajonas.
Ačiū!
*Įveskite bent vieną lauką

Ką rinktis: butą ar namą?

buta ar nama" alt="Ką rinktis: butą ar namą?">

Butas ar namas – amžinas ginčas tiek tarp esamų butų ir namų šeimininkų, tiek tarp gyvenamą būstą susiruošusių pirkti žmonių. Tikriausiai nėra ir kažin ar kada bus vienas teisingas atsakymas į šį klausimą. Visų žmonių poreikiai ir, tuo pačiu, požiūris į namus kinta bėgant metams, keičiantis šeimos sudėčiai, statusui, draugų ratui, įpročiams ir veikiant daugeliui kitokių veiksnių. Vienaip savo namus įsivaizduoja jauna studentų pora, kitaip mažamečius vaikus auginanti pora, na, o užtarnautu poilsiu besimėgaujantys senjorai visą pasaulį, tuo pačiu ir kasdienybės aplinką, mato visai kitu kampu.
Kaip žinia, didžiausia mūsų šalies gyventojų dalis susibūrusi Vilniaus mieste ir jo apylinkėse. Todėl nenuostabu, jog internetinėje paieškoje pasidomėjus butų ir namų pranašumais bei trūkumais atrandama, jog užklausos „butai Vilniuje“ ir „namai Vilniuje“ – pačios populiariausios. Todėl apie šių gyvenamų plotų skirtumus pakalbėsime remdamiesi vilniečių ir šio miesto nekilnojamo turto ekspertų patirtimi.

Statistikos duomenys

Pasidomėjus nekilnojamo turto pardavimo statistikos skaičiais, jie parodė, jog vienas trečdalis pirkėjų rinkosi butą, tuo tarpu du trečdaliai pasirinko namą arba sklypą naujo namo statybai. Rodikliai su laiku vis auga nuosavo namo naudai. Su realiais skaičiais ginčytis nesinori, tačiau klausimas: kur slypi nuosavų namų populiarumas – išlieka aktualus.
Remdamiesi, vėlgi, taip pačiais skaičiais, prekybininkai teigia, jog didelę įtaką turi pirkėjų amžius. Gyvenamą būstą dažniausiai perka 25-35 metų amžiaus žmonės. Tokie pirkėjai dažniausiai jau augina vaikus, priklauso didžiausias pajamas gaunančiai Lietuvos gyventojų kategorijai, todėl didesnės erdvės ir laisvės poreikis jiems tampa vienu svarbiausių siekiu, renkantis būstą.

Skirtingi namai – ta pati kaina

Dažną būsto pirkėją pasirinkti butą skatina išankstinė baimė dėl didelių nuosavų namų kainų, net nepasidomėjus šių dienų nekilnojamo turto rinkos pasiūlymais. Kažkada skirtumas tarp buto ir namų kainų buvo išties nemažas. NT prekybininkai teigia, jog, nepagailėjus laiko ir pastangų, šiandien rasti namą už didesnės kavadratūros buto kainą – misija netgi labai įmanoma.

Šildymo išlaidos.
Reikia nepamiršti ir to fakto, jog išlaidos būstui neapsiriboja vien tik jo pirkimu ir įrengimu nuolatiniam gyvenimui. Komunaliniai mokesčiai, išlaidos šildymui, remonto darbai gyvenamo ploto šeimininkus lydės visą gyvenimą. Tai tampa itin aktualu šaltuoju metų sezonu. Jeigu namas yra kokybiškai apšiltintas, išlaidos šildymui, ypač jeigu už lango aukštesnė temperatūra, bus minimalios. Tuo tarpu butų savininkai dažniausiai moka įspūdingas sumas už šildymą, nepaisant to, kokią temperatūrą rodo termometras.

Elektros išlaidos.

Taisyklė – kokį kiekį sunaudosite elektros ar dujų, tokią pinigų sumą ir teks sumokėti – galioja tiek butų, tiek namų savininkams. Tačiau yra vienas aspektas, kuris butų savininkams nulemia didesnes išlaidas už elektros energiją. Laiptinių, rūsių, aikštelių ir įvairiausių kitokių patalpų apšvietimo išlaidos daugiabučių namų gyventojams priskaičiuojamos neišvengiamai, nežiūrint to ar jie naudojasi tomis patalpomis ar ne. Ši taisyklė galioja ir daugiabučiams namams, turintiems liftus.

Pivatumas ir ramybė

Kokius patogumus Jums besuteiktų gyvenimas bute, vieno dalyko turėti negalėsite – absoliučių savininko teisių. Daugiabučio namo savininkai yra visų jame esančių butų šeimininkai. Todėl, sumanius bet kokius remonto darbus ar kitus vidaus ir aplinkos pakeitimus, teks viską derinti tiek su namo valdymo administracija, tiek su visais jo gyventojais. Tokiais atvejais, kol suderinami visi administraciniai klausimai ir formalumai, numatyti remonto darbai gali tapti jau neaktualūs ar tiesiog nereikalingi.
Nepageidaujami garsai už sienos, gaminamo maisto ar kitokie kvapai, tiek rytais, tiek vakarais keliamas vaikų triukšmas – dažni „palydovai“ butų gyventojų kasdienybėje. Net ir moderniausi namai su uždarais kiemais ir juose įrengtomis poilsio zonomis nesuteiks kartais taip pageidaujamos ramybės. Reikia atminti – tą minutę pasidžiaugti puikiu vakaru ar saulėta diena tikriausiai panorėsite ne Jūs vienas. Todėl su kaimynais teks dalintis visais poilsio teritorijos patogumais. Tuo tarpu individualaus namo kiemas, tegul ir reikalaujantis vienos kitos triūso valandos, leis mėgautis poilsiu ir ramybe pagal savo įgeidžius.

Saugumas

Gyventi saugiai trokštame visi. Todėl, kai svarstome – pirkti butą ar namą, saugumo klausimas išties būna ne paskutinėje vietoje. Jeigu, vis tik, žalią šviesą uždegsite namo pirkimui ir jį įsigysite priemiestyje, užsitikrinsite didesnę saugumo garantiją. Nusikaltimų statistika tikrai neleis sumeluoti, kad privačių namų kvartaluose vagysčių ir kitų nusikalstamų veiksmų įvyksta gerokai mažiau nei tankiai apstatytuose daugiabučių namų rajonuose. Viena svarbiausių to priežasčių – mažesnis gyventojų skaičius, vadinasi, ir prašalaičių užklysta rečiau. Be to, kaip žinia, bene kiekvieną individualųb namą juosia aukšta tvora, kieme šeimininkų ramybę saugo amsintys kiemsargiai ir įrengta signalizacija. Tokios kliūtys dažnai atbaido ne vieną ilgapirštį.

Užtikrinta vieta automobiliui

auto vieta

Tikriausiai ne kartą teko girdėti automobilių savininkų skundus, jog vėlų vakarą parvažiavus namo rasti vietą pastatyti automobiliui – tiesiog neįsivaizduojama sėkmė. Tuomet tenka ieškoti vietos už keletos šimtų metrų nuo namų. Apie tai, jog ryte teks paaukoti ne vieną dešimtį minučių nueiti iki toli nuo namų pastatyto automobilio, neverta net priminti. Ką jau kalbėti apie nesaugumo jausmą, kai negali pro langą matyti savo transporto priemonės. Be abejonės, diskusijose šia tema visuomet išgirsite prieštaravimų, jog veik visi naujos statybos daugiabučiai namai turi savo garažus. Tai tiesa. Tik viena bėda: tokio garažo nuolatinis eksploatavimas buto savininko piniginę nuolat tuštins atitinkama suma kiekvieną mėnesį. Na, o jeigu šeima turi ne vieną automobilį?
Tuo tarpu nuosavo namo kieme, net ir rengiant didesnę šventę, vietą stovėjimui, be to visiškai nemokamai, atras net keletas transporto priemonių.

Pirkinys kelioms kartoms

Kaip žinia, būstas perkamas ne vieneriems metams, netgi dažnai – visam gyvenimui. Metams bėgant, keičiasi šeimos sudėtis, jų narių skaičius ir daug įvairiausių niuansų. Pastebima viena aplinkybė, skirtingai įtakojanti Vilniaus ir kitų miestų, miestelių gyvenamo būsto pirkimo ar pardavimo įpatumus. Dažnai mažesniuose miestuose užaugę vaikai išvyksta studijuoti į didžiuosius Lietuvos miestus ir ten lieka gyventi. Todėl įgytas didelis namas tampa per didelis jame likusiems tėvams. Tuo tarpu Vilniaus šeimos, jų sekančios kartos dažniausiai gyvenamos vietos nekeičia. Tad, jaunavedžių ar vieną vaiką turinčių jaunų tėvų įgytas butas tampa per mažas gausėjančiai šeimai patogiai gyventi, o erdviame name patogiai ir jaukiai kasdieniniais rūpesčiais gali dalintis tiek senjorai, tiek darbingo amžiaus vaikai ir darželį ar mokyklą lankantys anūkai. Todėl, nusipirkę namą, išspręsite ir savo vaikų gyvenamos vietos klausimą, bent jau iki tol, kol jie turės galimybę įsigyti savo namus.

Viską pasvarstykite iki menkiausių smulkmenų

Taigi, jeigu šiuo metu sprendžiate dilemą – pirkti butą ar namą – neskubėkite ir nuodugniai apsvarstykite visus už ir prieš. Kiekvieno mūsų poreikiai individualūs ir turi savitų niuansų. Todėl pasidomėti rinkos kainomis, siūlomais butų ar namų variantais, kitų nekilnojamo turto pirkėjų patirtimis ir šioje srityje dirbančių profesionalų nuomone – išties verta. Kaip minėjome, butai ar namai Vilniuje, lyginant su kitais miestais, turi skirtingų pranašumų bei trūkumų. Derinkite juos prie savo poreikių ir džiaukitės naujais, jaukiais ir erdviais namais.

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. “cookies”), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau privatumo politikoje.
Nesutinku
Sutinku